Yaşam

Tony Cragg’in “Runner” adlı heykeli İstanbul Modern’in yeni müze binasının önünde yerini aldı

Çağdaş heykel sanatının en özgün ve yenilikçi isimlerinden Tony Cragg’in 6 metrelik yapıtı açılışı heyecanla beklenen İstanbul Modern’in yeni müze binasının giriş platformunda yerini aldı

Yapıtları dünyanın önde gelen müze ve sanat kurumlarının koleksiyonunda sergilenen Tony Cragg “Runner” isimli heykelini İstanbul Modern’e uzun vadeli ödünç verdi.

Cragg, “Runner” isimli heykeliyle “katı bir yüzeyin altında içsel bir yaşam olduğunu göstermek, bu enerji ve hareketi algılanabilir kılmak” istiyor.

İstanbul Çağdaş, Cragg’i daha evvel Beyoğlu’ndaki süreksiz yerinde ağırlamıştı. Biçim, renk ve gerecin sonlarını zorlayarak yine tanımladığı heykel sanatına getirdiği çeşitlilikle çok katmanlı bir zenginlik sunan sanatkarın yapıtlarından bir seçki, 2018’de “İnsan Doğası” isimli stantta izleyiciyle buluşmuştu.

Yeni müze binasının simgelerinden olacak

İstanbul Çağdaş İdare Heyeti Lideri Oya Eczacıbaşı, “Müzemizin yeni binasının açılışı öncesinde Tony Cragg’in uzun süreli olarak İstanbul Modern’e ödünç verdiği bu heykel bizleri gururlandırdı. Üretimleri her kuşağın merak ve ilgisiyle karşılanan Cragg’in bu yapıtının İstanbul Modern’in yeni müze binasının simgelerinden biri olacağına inanıyorum” dedi.

Renzo Piano imzalı yeni müze binası

İstanbul Modern’in yeni müze binası, dünyanın dört bir yanındaki kentlerde simgeleşmiş müze ve kültür-sanat kurumlarının mimarisinde imzası olan Renzo Piano tarafından tasarlandı. İstanbul Modern’in 2004’te Karaköy’de kapılarını açtığı 4 no’lu Antrepo ile birebir pozisyonda inşa edilen yeni müze binası, 10.500 metrekarelik kullanım alanına sahip. Milletlerarası standartlarda bir müze olarak izleyiciyi merkezine alan İstanbul Modern’in yeni binası, stant salonları, eğitim atölyeleri, sinema, kütüphane, tasarım mağazası, aktiflik alanları, kafe ve restoranıyla sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

İstanbul Modern’in kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ile ana sponsor Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortak katkısıyla inşa edilen yeni müze binasının 2023’ün birinci çeyreğinde açılması planlanıyor.

Tony Cragg kimdir?

Tony Cragg 1949’da, uçak sanayisinde mühendis olan babasının misyonlu olduğu Liverpool’da doğdu. 1966-1968 yılları ortasında Ulusal Kauçuk Üreticileri Araştırma Derneği’nde laboratuvar teknisyeni olarak Cragg, sanat okuluna gitmeden evvel bilimle tanıştı. Sanatkara nazaran heykel ve bilim, fizik ve metafizik dünyaları düşünmeye yarayan, birbirine denk ve birbirini tamamlayan vasıtalardır. Laboratuvar teknisyenliğinin akabinde Cheltenham’daki Gloucester Sanat ve Tasarım Koleji’nde temel eğitimine başlayan ve sonrasında Wimbledon Sanat Okulu’na devam eden Cragg, 1973 yılında Londra’da Kraliyet Sanat Koleji’nin heykel bahisli yüksek lisans programına katıldı.

Cragg, okuldaki heykel çalışmalarında, inşaat alanlarından temin ettiği “gündelik” gereçleri kullandı. Öğrencilik yıllarını 1970’lerde heykel dünyasına hâkim olan minimalist eğilimlere karşılık gelen bir içerik arayışı olarak nitelendiren Cragg, bu arayış sonucunda biçime ağırlaşan bir yaklaşım geliştirdi. 1977 yılında hala ömrünü ve çalışmalarını sürdürdüğü Almanya’ya taşınarak Düsseldorf Sanat Akademisi’nde çalışmaya başladı ve 1988’den 2001’e kadar yürüteceği profesörlük misyonunu kabul etti. 2001-2006 yılları ortasında Berlin Sanat Üniversitesi’nde vazife alan Cragg, 2006 yılında Düsseldorf’a döndü ve 2009’dan 2013 yılına kadar akademinin rektörü oldu. Dünyanın farklı ülkelerindeki pek çok saygın kurum tarafından fahri unvanlar ve üyeliklerle onurlandırılan sanatkarın yapıtları, 1970’li yıllardan bu yana sayısız kentte sergilendi. 1988 yılında Birleşik Krallık’ın en itibarlı sanat ödüllerinden Turner Ödülü’ne layık görülen Tony Cragg, birebir yıl 43. Venedik Bienali’nde ülkesini temsil etti. 2007 yılında Praemium Imperiale Heykel mükafatını kazandı. Cragg’in “İnsan Doğası” başlıklı standı İstanbul Modern’in Beyoğlu’ndaki süreksiz yerinde 2018 yılında sanatseverlerle buluştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu