Haber

Türkiye aklı Avrupa’yı mat etti! Gençler birinci oldu

Küçük satranç vatandaşları, Avrupa Satranç Birliği ( ECU) Arnavutluk’tan Durres ( durres İstanbul’da düzenlenen Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası’nda Türkiye 6 Avrupa Şampiyonluğu, 4 gümüş ve 5 bronz madalya alarak toplam 15 madalya kazandı. Bu başarı ile Türkiye satrançtadır. Avrupa’nın en başarılı ülkesi“Oldu.

212 SPORCU KATILDI

12-22 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında düzenlenen ve 25 ülkeden 212 sporcunun yer aldığı şampiyonaya Türkiye 26 sporcu ile katıldı. Genç milli kadroda 15 sporcu ilk 3’e girmeyi başardı. 7 yaşında Bora Şahin, 7 yaşında kızlarda Masal Budumlu, 11 yaşında genel olarak Görkem Ünsal, 13 yaşında genel olarak Hayri Beyhun Şenel, FM 15 yaşında Hasan Hüseyin Çelik ve 17 yaşında WFM Zeynep Çiftçi altın madalya kazandı. 9 yaşında Bora Savran, 11 yaşında Selin Torun, 15 yaşında Miraç Melih Topuz ve 17 yaşında Metehan İhtimam genel olarak gümüş madalya kazandı. 9 yaşında Ali Poyraz Uzdemir, 11 yaşında Ali Varyemez, 13 yaşında Mert Can Seviğ, 13 yaşında Zeynep Acar ve 17 yaşında Elifnaz Akat bronz madalya kazandı.

EN BAŞARILI ÜLKE BİZİZ

Türk Satranç Federasyonu ( TSF) Önder Gülkız Tülay başarı hakkında şunları söyledi:

“Toplam 15 madalya kazanarak Avrupa’nın en başarılı ülkesi olduk. Gerçekten çok memnunuz ve gururluyuz. Arnavutluk’ta bayrağımızı başarıyla dalgalandıran ve İstiklal Marşımızı söyleyen genç sporcularımızı kutluyorum. Bunu getiren genç yıldızlarımıza. ülkemize, kendilerini her zaman destekleyen ailelerine başarılar, Avrupa Okulları konvoyunun lideri olan Federasyon Başkan Yardımcımız WIM Nilüfer Çorlulu’ya ve antrenörlerimiz GM Cemil Aghamaliyev, GM Barış Esen, FM Serkan’a yürekten teşekkürler. Yeke ve Gökhan Narman, Avrupa’dayız, dünyadayız, olimpiyatlarda Türk satrancı var” 100. yılında yeni bir yüzyıla girerken umutlarımız ve heyecanımız yüksek. Yeni başarılar bizi bekliyor. Geçen yüzyılda büyük başarılar elde ettik. Artık yeni yüzyıla hazırız.”habersiran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu